CIAC Hammer Throw Championships (CT)

CIAC 4K Hammer Throw Championships
(Connecticut State Championships)
Veterans' Stadium, New Britain, CT
June 14-15, 2005

Boys Hammer Throw
==================================================================
Name Year School Seed Finals
==================================================================
1 Hoffman, Bryan 10 Haddam Killi 38.08m 124-11
2 Frinton, Kiernan 12 Danbury 34.74m 114-00
3 Travis, Michael 11 Danbury 33.52m 110-00
4 Walkett, Nick 12 Fairfield WA 33.00m 108-03
5 Martin, Christopher 12 Northwest RE 32.74m 107-05
6 Lipcius, Alex 12 Tolland 32.04m 105-01
7 Brown, Tom 11 East Windsor 31.93m 104-09
8 Kasacek, Stephen 11 Northwest RE 31.44m 103-02
9 Chenette, Josh 10 Litchfield 30.82m 101-01
10 Froning, Andrew 11 Tolland 30.50m 100-01
11 Archambeault, Brian 10 South Windso 30.40m 99-09
12 Strosnick, Ed 11 East Haven 30.22m 99-02
13 Burnham, Casey 11 East Windsor 29.89m 98-01
14 Rizzio, Tim 12 Seymour 28.96m 95-00
15 Bolduc, Andrew 10 Haddam Killi 28.58m 93-09
16 Moore, Carl 12 Cromwell 28.20m 92-06
17 Remeika, Ron 11 Litchfield 27.98m 91-09
18 Palance, Nick 12 Terryville 27.66m 90-09
19 Thompson, Drew 10 Ellington 27.62m 90-07
20 Underhill, Nick 10 Windham Tech 27.56m 90-05
21 Scott, Joshua 9 Bunnell 27.50m 90-03
22 Kruszewski, John Paul 11 Bunnell 27.32m 89-07
23 Grayson, John David 10 Hand 26.32m 86-04
24 Nanni Jr., Anthony 10 Northwest RE 25.78m 84-07
25 Dion, Rory 11 Hand 24.58m 80-08
26 Belanger, Anthony 10 Thomaston 24.22m 79-05
27 Behling, Adam 9 East Windsor 23.70m 77-09
28 Owens, Brian 10 East Windsor 23.32m 76-06
29 Wilder, Micheal 10 Windham Tech 22.28m 73-01
30 Droniak, Michael 12 Bunnell 20.88m 68-06
31 Maychek, Phillip 10 Ellington 20.42m 67-00
32 Boger, Alex 10 Hand 19.82m 65-00
33 Negron, Ashton 11 Bunnell 19.32m 63-05
-- LeBlanc, Bryan 10 Danbury FOUL
-- Happy, Mike 12 Seymour FOUL
-- Nesteruk, Warren 11 Wilton FOUL
-- Ertel, William 11 South Windso FOUL
-- Kayser, Jesse 12 Cromwell FOUL
-- Hicks, Mike 12 Seymour FOUL

Girls Hammer Throw
=================================================================
Name Year School Seed Finals
=================================================================
1 Krodel, Jennifer 12 East Lyme 36.92m 121-01
2 Mastrianni, Nicole 12 Derby 28.86m 94-08
3 Kohanski, Tess 12 East Lyme 28.62m 93-11
4 Thomas, Allison 12 Amity 28.26m 92-08
5 Sinatra, Elizabeth 12 Amity 28.13m 92-03
6 Broderick, Kayla 11 East Lyme 27.73m 91-00
7 Hunter, Nicole 11 Brookfield 26.57m 87-02
8 Schueschner, Sam 9 Brookfield 26.45m 86-09
9 DiFabbio, Jane 10 Bunnell 23.60m 77-05
10 Rupe, Sarah 10 Northwest RE 22.34m 73-03
11 Vertefeuille, Samantha 9 Windham Tech 20.58m 67-06
12 Jones, Lauren 12 Terryville 20.34m 66-09
13 Kebalo, Alexandria 10 South Windso 20.22m 66-04
14 Chabot, Katrina 11 Litchfield 19.77m 64-10
15 Rydz, Rebecca 11 Seymour 18.94m 62-02
16 Biercevicz, Jessica 9 Seymour 18.64m 61-02
17 Caraballo, Stephanie 9 South Windso 18.51m 60-09
18 Martin, Kayla 11 Seymour 18.03m 59-02
19 Tucker, Gretchen 10 E.O. Smith 17.21m 56-05
20 Qualey, Meghan 12 Seymour 16.78m 55-01
21 Cammilleri, Meghan 11 Northwest RE 11.42m 37-06
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *