Fernandes and Guerra win at N.E. Championships; Irwin throws big PR

Aleide Fernandes (Central Falls, RI) followed up her state championship win last week with a win at the New England Hammer Championships on Saturday. Angela Onye (Classical, Providence, RI) again took second place, but Fernandes has a few more feet of breathing room this time around. On the boys side, A.J. Guerra (Woodstock Academy, CT) took home the win for Connecticut, while Nate Irwin (Cariho, Wood River Junction, RI) threw a 6-foot personal best to enge Rhode Island state champion Max Milder (Bishop Hendricken, Warwick, RI) for second place.

Irv Black                                   
New England Hammer Throw Championships                     
Willowbrook Park, New Britain CT  - 6/12/2010                 
Results
 
Event 50  Girls Hammer Throw NonScoring
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Aleide Fernandes             Central Falls, R      160-11     157-04  
  2 Angela Onye                  Classical, RI         163-04     152-00  
  3 Becky Cousens                Portsmouth, RI        149-00     147-08  
  4 Robyn McFetters              Barrington, RI        154-02     146-00  
  5 Karina Foster                Bloomfield, CT        135-05     144-10  
  6 Maggie DuFault               Pilgrim, RI           145-00     143-10  
  7 Katy Keller                  Milford, NH           135-00     138-02  
  8 Nicole Johnson               Central Falls, R      134-01     130-03  
  9 Grace Janes                  Rogers, RI            125-11     120-04  
 10 Whitney Allen                East Lyme, CT         105-04     114-06  
 11 Kadijah Johnson              Central Falls, R      105-06     112-08  
 11 Jennette Leo                 Classical, RI         113-09     112-08  
 13 Aimee Rich                   Darien, CT            117-00     109-00  
 14 Kate Doyle                   Danbury, CT           108-03     101-02  
 15 Jennifer Cabral              Central Falls, R      105-03      99-08  
 16 Kate Pietrowicz              Berlin CT              89-06      97-11  
 17 Melanie Adams                Barrington, RI        106-02      92-05  
 18 Kelly Meyers                 Coventry, CT          114-02      78-02  
 -- Leticia Osorio               Central Falls, R      105-02       FOUL  
 -- Mary Cate Shields            Smithfield, RI        114-00        SCR  
 -- Catherine Lauro              Classical, RI         137-04        SCR  
 -- Megan Rose Chapman           Stonington, CT        137-01        SCR                                      
 
Event 51  Boys Hammer Throw NonScoring
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 AJ Guerra                    Woodstock Acad        211-02     208-01  
  2 Nate Irwin                   Chariho, RI           200-07     206-08  
  3 Max Milder                   Bishop Hendricke      209-06     203-10  
  4 Wilson Adams                 Barrington, RI        199-01     196-08  
  5 Nico Danielson               Central Falls, R      197-07     193-01  
  6 Dominic Filiano              Lebanon, NH           192-00     191-02  
  7 K.C. Barrett                 LaSalle Academy       175-01     176-09  
  8 Matt Butler                  Lincoln, RI           174-04     169-04  
  9 Corey Confreda               Pilgrim, RI           168-09     165-00  
 10 David Pearson                St. Joseph, CT        172-05     161-09  
 11 Joe Velez                    Classical, RI         169-00     160-07  
 12 Joel Caballero               Classical, RI         156-00     153-05  
 13 Gustavo Reynoso              Classical, RI         160-00     153-03  
 14 Gary Feldman Jr.             Ellington CT          141-07     153-02  
 15 Christopher Ackell           Brookfield, CT        152-10     148-05  
 16 Gabriel Acaro                Marshall Simonds      162-11     146-07  
 17 Mike Primmer                 LaSalle Academy       145-10     144-07  
 18 Billy Ricci                  Bishop Hendricke      155-05     139-10  
 19 Jorge Betencourt             Central Falls, R      156-08     139-07  
 20 Jamie Brown                  Portsmouth, RI        170-03     139-02  
 21 John Celona                  Bishop Hendricke      146-10     134-09  
 22 Phil Maloney                 Portsmouth, RI        135-02     134-04  
 23 Andrew DeSousa               Portsmouth, RI        135-07     132-06  
 24 Alex Briggs                  Portsmouth, RI        135-08     132-00  
 25 Chris Gonzalez               Coventry, CT          142-07     130-09  
 26 Ryan Mills                   Exeter, NH            140-00     127-08  
 -- Patrick Grant                East Providence       177-11       FOUL  
 -- Mike Maloof                  Bishop Hendricke      194-04       FOUL  
 -- Kevin Conway                 Westerly, RI          185-00        SCR  
 -- Ryan Bolduc                  Stonington, CT        135-00        SCR  
 -- Mark Caprio                  Bishop Hendricke      178-00        SCR  
 -- Josh Choquette               Plainfield, CT        172-03        SCR  
 -- Evan Potpinka                Pomperaug, CT         138-00        SCR  
 -- Tim Phok                     Classical, RI         181-07        SCR
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *