NYSPHSAA New York State Championships (NY) Results

Results from New York State Public High School Athletic Association State Championships.

NYSPHSAA New York State Championships
March 2, 2024
Ocean Breeze Track and Field Facility, New York, NY

Girls Weight Throw  
====================================================================
   NAME                   YR                                MARK
====================================================================
1  Gabriella Vizcarrondo  11 Nanuet                         52-7.75
2  Meagan Ewers           11 Medgar Evers College Prep      50-5
3  Nattaly Lindo          12 Val Stream North               49-7.50
4  Juliana Juras          12 Marlboro                       48-6.75
5  Brooke Christensen     11 Grand Island                   47-5
6  Avery Brunner          9  Pittsford-Mendon               46-9.50
7  Joni Chapko            10 Hoosic Valley                  46-3.75
8  Madeline Stiefel       11 Tappan Zee                     45-4.50
9  Kenna Ridzi            12 Jamesville-Dewitt (JD)         45-1.25
10 Panayiota Anastos      12 Maine-Endwell                  44-11.50
11 Ava Wierda             11 Batavia                        44-8.75
12 Ella Manelis           12 Brighton High School           44-7.50
13 Angie Odeniyi          11 Roy C. Ketcham (RCK)           44-5.25
14 Sophia Cimo            11 Corning                        44-0
15 Tracy Freeman          12 Syosset                        42-9.75
16 Katelyn Coffey         10 East Meadow                    42-3.50
17 Mara Stanton           11 Skaneateles                    42-2
18 Elizabeth Scubla       11 Saint Anthony's                42-0.75
19 Victoria Maher         12 Marlboro                       41-3.75
20 Gianya Abel            12 Broadalbin-Perth               40-5.50
21 Alexandra Packard      12 St. Mary's (Lancaster)         40-4.75
22 Sarina Buono           12 Bay Shore                      40-3.75
23 Cora Hotchkiss         12 Saranac Lake                   40-2
24 Daniella Johnson       11 Kingston                       39-5.75
25 Anthoneya John         12 Medgar Evers College Prep      38-10.50
26 Nyla Wilson-Epps       11 Tapestry Charter               37-11.75
27 Kaitlin Collette       11 Shenendehowa                   37-5
28 Anna Diakou            11 Smithtown West                 33-2
29 Macey Heuer            12 Saranac                        32-5.75
30 Chantal Guthrie        12 Poly Prep Country Day          31-1
31 Mckinley Thornton      11 Trinity School                 27-6.75

Boys Weight Throw
====================================================================
   NAME                   YR                                MARK
====================================================================
1  Aidan Ifkovits         12 New Paltz HS                   69-7.25
2  Peter Northrup         12 Penfield                       63-5.75
3  Daniel Ye              11 Horace Greeley                 63-0.75
4  Kristopher Chambers    12 Baldwin                        61-5.25
5  Graeden Heichberger    12 Springville-Griffith Institute 61-0.25
6  Thomas McConnelee      12 Cobleskill-Richmondville       60-9.75
7  Aiden Kayizzi          12 Pleasantville                  60-9.50
8  Ethan Kaufman          11 Plainview-Old Bethpage / JFK   59-8.75
9  Bryan Honan            12 Cortland HS                    58-5.50
10 Blake Gannon           12 Mohonasen                      57-5.50
11 Dovovan DuBard         12 Cheektowaga                    57-4
12 Nathan Webber          12 Saranac                        57-2.75
13 Sheldon Siverling      11 Batavia                        56-7.25
14 Mykhaylo Hychka        12 Chester                        56-6.25
15 Ryan Oleksy            12 Holland/East Aurora (HEAT)     56-1.75
16 Myles Berry            11 Middletown                     55-3
17 Gannon Traymore        12 Pleasantville                  55-1.50
18 Julian Vitucci         11 St. John the Baptist           54-11.75
19 Michael Dearie         12 Cortland HS                    54-9.75
20 Mack Patterson         9  Chenango Valley                54-4.50
21 Adam Thomas            12 Corning                        54-2.50
22 Terrance Chu           12 Susan E. Wagner                53-9.75
23 Gavin Bobbie           12 Seton Catholic (7)             53-0.50
24 Mason Hecht            12 Northport                      52-9.50
25 Iain Farber            12 West Canada Valley             52-2.25
26 Jacob Lee              11 Jericho                        50-4
27 Deklan Semo            11 Northport                      50-1.25
28 Camden Marx            12 St. Francis (Buffalo)          48-3.50
29 Christian Weaver       11 HS For Construction            47-3.75
30 Peter Burns            12 Collegiate School              42-8.75
31 Riley Schwimmer        12 Collegiate School              32-3.75